当前位置:TI公司 > > TI芯片 >> LMZ23603
LMZ23603技术文档下载:
LMZ23603 - 产品图解:
LMZ23603-具有 36V 最大输入电压的 3A SIMPLE SWITCHER? 电源模块
LMZ23603-LMZ23603 3-A SIMPLE SWITCHER? Power Module With 36-V Maximum Input Voltage
承诺原装正品
专营TI,真正优化您的供应链
TI产品 - LMZ23603介绍
LMZ23603是TI公司的一款非隔离式模块产品,LMZ23603是具有 36V 最大输入电压的 3A SIMPLE SWITCHER? 电源模块,本页介绍了LMZ23603的产品说明、应用、特性等,并给出了与LMZ23603相关的TI元器件型号供参考。
LMZ23603 - 具有 36V 最大输入电压的 3A SIMPLE SWITCHER? 电源模块 - 非隔离式模块 - 电源模块 - TI公司(Texas Instruments,德州仪器)
产品特性
  • Integrated Shielded Inductor
  • Simple PCB Layout
  • Frequency Synchronization Input (650 kHz to 950 kHz)
  • Flexible Startup Sequencing Using External Soft-start, Tracking and Precision Enable
  • Protection Against Inrush Currents and Faults Such as Input UVLO and Output Short Circuit
  • Junction Temperature Range –40°C to 125°C
  • Single Exposed Pad and Standard Pinout for Easy Mounting and Manufacturing
  • Fast Transient Response for Powering FPGAs and ASICs
  • Fully Enabled for WEBENCH® Power Designer
  • Pin Compatible With LMZ22005/LMZ23605/LMZ22003
  • Performance Benefits
    • High Efficiency Reduces System Heat Generation
    • Tested to EN55022 Class B
      • See AN-2125 (SNVA473) and layout for information on device under test.
      • VIN = 24 V, VO = 3.3 V, IO = 3 A
    • Low component count, only 5 external components
    • Low output voltage ripple
    • Uses PCB as heat sink, no airflow required
  • Electrical Specifications
    • 18-W maximum total output power
    • Up to 3-A output current
    • Input voltage range 6 V to 36 V
    • Output voltage range 0.8 V to 6 V
    • Efficiency up to 92%